Batman (2022)

Batman (2022)

Mar. 01, 2022176 Min.
Twoja ocena: 0
7 1 ocen

Opis

Gdzie obejrzeć The Batman (2022)?

Wiele osób długo czekało na pojawienie się filmu The Batman (2022), czyli kolejną już odsłonę tego kultowego dzieła. Za każdym razem wszyscy mają duże oczekiwania. Zawsze pojawiają się kontrowersje odnośnie wyboru aktora, który ma wcielić się w rolę Batmana. Tego roku powierzono to zadanie Robertowi Pattinsonowi, który nadal przez wiele osób jest kojarzony głównie z sagą Zmierzch. Od czasu pojawienia się wampirzego wątku minęło już wiele lat, a Pattinson zagrał w rozmaitych filmach, które przyczyniły się do wzrostu jego popularności. W najnowszej odsłonie Batmana główny bohater zostaje pokazany z nieco innej strony, reżyser postawił sięgnąć po odmienną konwencję, ale czy było to dobre posunięcie?

Batman cały film

Batman w nowej wersji.

Mogłoby się wydawać, że już nic nie może zaskoczyć w kolejnej ekranizacji Batmana i nie ma sensu ponowne przedstawianie dobrze znanej historii Człowieka Nietoperza. Jednak nadal nie brakuje osób pokazujących, że jest inaczej. Film Batman to klasyczny kryminał, nie brakuje w nim intryg, morderstw, ofiar. Trzeba rozwiązać niejedną zagadkę, aby odkryć prawdę, rzeczywiste motywacje psychopatów. Pojawiło się wiele kontrowersji po tym, jak ogłoszono, że w rolę kultowej postaci Batman wcieli się Robert Pattinson, czyli dawny zimnoskóry nastolatek żywiący się krwią. Pora zapomnieć o wampirach, bo Robert Pattinson pokazał, że ma do zaoferowania coś więcej, a jego gra aktorska jest na wysokim poziomie. W najnowszej odsłonie Batmana główny bohater cechuje się brutalnością, ale tylko wobec osób, które jego zdaniem na to zasłużyły.

Jego celem stali się źli ludzie, którzy muszą liczyć się z przerażającym Człowiekiem Nietoperzem. Batman bardzo wziął sobie do serca to, aby pilnować porządku w Gotham, ale mimo swojej początkowej słuszności wobec własnych poczynań zaczyna się w tym wszystkim gubić w coraz większym stopniu. Widzowie mogą obserwować zatracanie się Batmana, a narastające zło w mieście tylko pogarsza sytuację. Trudno poradzić sobie z tym wszystkim w pojedynkę, a za każdym rogiem znajduje się jakieś zagrożenie. Narastające zmęczenie, frustracja i złość przyczyniają się do zmiany w zachowaniu Batmana. Staje się on wręcz bezwzględny, mściwy. Nic więc dziwnego, że wzbudza respekt w złoczyńcach. Narracja zostaje przedstawiona z punktu widzenia Batmana. Główny bohater przybiera kostium bohatera gotowego do zemsty w celu zakamuflowania tego, kim naprawdę jest i co czuje. Bycie sierotą odcisnęło na nim duże piętno. Dla Wayne’a strój Batmana jest sposobem na dojście do głosu jego alter ego.

Czego dotyczy najnowsza odsłona kultowej produkcji The Batman?

Życie tytułowego Batmana komplikuje się jeszcze bardziej po tym, jak w Gotham dochodzi do serii okrutnych morderstw. Na celowniku znalazły się elity, czyli ważne osobistości. Ujawniono mroczne sekrety burmistrza, policjantów, prokuratury. Za wszystkimi zabójstwami stoi Riddler, który staje się przeciwnikiem Batmana, jego wrogiem numer jeden. Nie jest to jednak łatwy cel. Riddler bawi się z Człowiekiem Nietoperzem. W filmie pojawiają się rozmaite zagadki, których rozwiązanie wymaga logicznego myślenia. Na tym jednak nie koniec, bo podczas dochodzenia do prawdy główny bohater staje przed kolejnym wyzwaniem w postaci odkrywania ciemnej strony swojej rodziny. Z czasem na jaw wychodzi mnóstwo skandali politycznych, korupcji, afer na tle seksualnym. W mieście panuje chaos, a Batman ma rozterki dotyczące tego, czy może ufać komuś poza Gordonem.

Pojawia się jeszcze jedna postać, czyli Catwoman, która myśli przede wszystkim o zemście. Wcieliła się w nią aktorka Zoe Kravitz, która świetnie sobie poradziła z odgrywaniem tej roli. Nie mogło też zabraknąć przedstawienia bliższej relacji Batmana z Catwoman. Zemsta staje się główną motywacją zarówno Kobiety-kot, jak i Batmana czy Pingwina.

Rola Riddlera została ukazana w nieco inny sposób, jako człowieka zagadkę, który chowa się za ekranem komputera. W większości scen pojawia się wyłącznie na streamach prowadzonych przez telefon lub w postaci nagrań. Nic więc dziwnego, że tak nieuchwytny cel staje się obiektem detektywistycznych zapędów Batmana. Główny bohater nie ma co jednak liczyć na bezpośrednie starcie, bo są zostawiane jedynie zagadki do rozwiązania. Można powiedzieć, że komunikacja wrogów odbywa się głównie korespondencyjnie. Na Batmana zawsze czeka niespodzianka na miejscu zbrodni. Gordon grany przez Jeffrey’a Wrighta zdaje się bezgranicznie udać Batmanowi, chociaż nie wiadomo, z czego to wynika. To właśnie on wraz z główną postacią rozwiązują kluczową sprawę. Batman zakochuje się w Catwoman, czyli Selinie Kyle, ale ich wątek miłosny nie zostaje w pełni rozwinięty.

The Batman (2022)

Czy warto obejrzeć nowego Batmana?

O filmie The Batman z 2022 roku mówi się wiele, większość opinii jest pozytywnych i nie powinno to nikogo dziwić. Fabuła wciąga, angażuje widza, nie ma on czasu na nudę. Twórcy filmu zadbali o to, aby widzowie próbowali razem z głównymi bohaterami rozwiązywać zagadki, które zastawia Riddler. Spore wrażenie robią również zastosowane w filmie gadżety, których Batman używa do walki ze złoczyńcami. Główny bohater przechodzi metamorfozę, a wszystko zmienia się diametralnie po zrozumieniu tego, że to nie zemsta jest najważniejsza. Ogromną rolę odgrywa tutaj filmowa postać Alfreda, którego główny bohater traktuje jako wzór do naśladowania, wręcz utraconego wcześniej ojca. Zagubiony i pałający zemstą Batman odnajduje swoje prawdziwe ja.

Z osoby bezwzględnej staje się kimś skłonnym do poświęceń, otwartym na niesienie pomocy. Można dostrzec dwa oblicza Batmana. Na koniec okazuje się, że gra w kota i myszkę, którą prowadzi Riddler z Batmanem, była sposobem na osiągnięcie tego samego celu. Można nawet powiedzieć, że Riddler chciał współpracować z Człowiekiem Nietoperzem, ale robił to dosyć nieudolnie. Fenomen The Batman 2022 polega głównie na świetnej grze aktorskiej. Nie dotyczy to jednak wyłącznie głównego bohatera, bo wszystkie przedstawione postacie znajdują się na podobnym poziomie. Sam Robert Pattinson wspaniale poradził sobie z odegraniem bardzo wymagającej roli. Na plus zasługuje również scenografia, czy miasto Gotham, przedstawione w bardzo ciekawy sposób. Klimat w Batmanie trzyma od samego początku aż do końca. Duży wpływ na to ma świetny soundtrack, nad którym pracował Michaela Giacchino.

Batman (2022)
Batman (2022)
Batman (2022)
Batman (2022)
Batman (2022)
Batman (2022)
Batman (2022)
Batman (2022)
Batman (2022)
Batman (2022)
Original title The Batman
TMDb Rating 7.1 10 votes

Reżyser

Matt Reeves
Reżyser

Obsada

Robert Pattinson isBruce Wayne / Batman
Bruce Wayne / Batman
Zoë Kravitz isSelina Kyle
Selina Kyle
Paul Dano isThe Riddler
The Riddler
Jeffrey Wright isLt. James Gordon
Lt. James Gordon
John Turturro isCarmine Falcone
Carmine Falcone
Peter Sarsgaard isDistrict Attorney Gil Colson
District Attorney Gil Colson
Colin Farrell isOz / The Penguin
Oz / The Penguin
Barry Keoghan isUnseen Arkham Prisoner
Unseen Arkham Prisoner
Alex Ferns isCommissioner Pete Savage
Commissioner Pete Savage
Udostępnienia0

Podobne tytuły

Alfa (2018)
Midway (2019)
John Wick (2014)
Mission: Impossible – Rogue Nation (2015)
Gwiezdne Wojny: Część II – Atak Klonów (2002)
Mściciel (2018)
6 Underground (2019)
Legion (2010)
Zielona Latarnia: Szmaragdowi wojownicy (2011)
Matrix (1999)
Siedem (1995)
Drużyna A (2010)