Diuna (2021)

Diuna (2021)

Poza strachem czeka przeznaczenie.Sep. 15, 2021USA155 Min.PG-13
Twoja ocena: 0
5 1 ocen

Opis

Recenzja i opis filmu “Diuna” (2021).

Jeśli ktoś szuka dobrego filmu science-fiction, to powinien poznać film Diuna z 2021 roku. Został on wyreżyserowany przez Denisa Villeneuve’a na podstawie powieści Franka Herberta. Pomimo mnogości postaci ekranizację filmową zdominowali: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac i Zendaya. Powieść składa się z sześciu sag w postaci Kronik Diuny. Spotkała się ona ze świetnym odbiorem, autor otrzymał liczne nagrody za popełnione dzieło. Musiało minąć wiele lat, zanim ktoś postanowił zaryzykować i podjąć się sporego wyzwania. Trudno oddać wszystkie niuanse zapisane na tysiącach kartek w filmie trwającym kilkaset minut. Widzowie nie będą jednak zawiedzeni.

O czym jest Diuna (2021)?

Diuna jest pełna efektów specjalnych, fani science fiction i wątków kosmicznych będą zachwyceni. Widzowie mogą przenieść się do świata z przyszłości, odległej galaktyki, fantastycznego świata podzielonego na klasy społeczne. Diuna jest pustynną planetą Arrakis, na którą ma zostać przeniesiony ród Atrydów. Tak zadecydował najwyższy władca. Diuna jest bardzo niebezpiecznym miejscem, które skrywa coś niezwykle wartościowego: eliksir długowieczności, najcenniejszą substancję w całym wszechświecie. Jej przyjęcie pozwala na rozwój świadomości i przewidywanie przyszłości. Są to niezwykle istotne kwestie dla osób, które odbywają podróże kosmiczne. Imperator działa z Harkonnenami, czyli potężnym rodem, wrogo nastawionym do Atrydów. Celem staje się coraz popularniejszy książę Leto, który zaczyna ingerować w politykę. Z tego powodu wrogowie Atrydów atakują pałac, z którego udaje się zbiec wyłącznie młodemu dziedzicowi tronu, czyli Paulowi i jego matce.

Zaczynają oni pokonywać bezkresne otchłanie pustynne, aż w końcu natrafiają na lud Fremenów, którzy są koczownikami. Wszystko się zmienia, gdy młody książę okazuje się być legendarnym wybrańcem, którego zadaniem jest doprowadzenie całego ludu Fremenów do objęcia władzy we wszechświecie. W filmie Diuna widać wyraźnie kult Mesjasza i negatywne konsekwencje mieszania ze sobą religii i władzy. Główny bohater staje przed wieloma dylematami, nie jest pewny podejmowanych przez siebie decyzji. Z jednej strony ma świadomość ciężaru niesienia brzemienia swoich przodków, natomiast z drugiej strony walczy ze swoim przeznaczeniem. Po obejrzeniu całego filmu i podsumowaniu zachowań postaci w Diunie można stwierdzić, że liczy się dla nich przede wszystkim własny interes. Najważniejsza staje się drogocenna substancja, którą każdy chce za wszelką cenę zdobyć. Losy mieszkańców nie mają znaczenia, dostrzega się nawet dehumanizację człowieka.

Diuna (2021)

Film, który zachwyca i przeraża.

Zamach stanu i zdrada Atrydów przez doktora sprawia, że Imperatorowi udaje się zdobyć twierdzę. Pomimo tego że Paul wraz ze swoja matką zostają pojmani, to udaje im się unikać śmierci na pustyni dzięki tajemniczemu głosowi. Paul czuje na pustyni, że jest wzywany przez Diunę. Już wcześniej nawiedzały go wizje tajemniczej dziewczyny, które ukazywały go toczącego brutalną wojnę o wyzwolenie. Celem staje się zaprowadzenie pokoju na Arrakis. Wiele osób jest zgodnych co do świetności scenariusza. Cały czas coś się dzieje, fabuła wciąga, angażuje odbiorcę. Dwie i pół godziny mija bardzo szybko, a widz chce oglądać dalej. Sama pustynia przedstawiona w Diunie robi ogromne wrażenie, wygląda bezkreśnie i bardzo realistycznie. Z jednej strony jest piękna, a z drugiej mroczna i skrywa mnóstwo zagrożeń. Na pochwałę zasługuje zarówno scenografia, jak i świetna ścieżka dźwiękowa. Wszystko to razem sprawia, że można z łatwością wczuć się w świat przedstawiony w Diunie.

Gra aktorska również jest na medal. Trudno wyobrazić sobie kogoś lepszego do obsadzenia ról. Można zobaczyć wyraźnie profesjonalizm ze strony wszystkich aktorów oraz liczyć na to, że podczas oglądania Diuny pojawi się mnóstwo emocji. Napięcie jest budowane stopniowo, ale cały czas coś się dzieje, raczej nikomu nie przyjdzie przez myśl, aby spojrzeć na zegarek i sprawdzić, ile czasu zostało do końca. Mnogość detali w ekranizacji to kolejny plus, szczególnie dla miłośników powieści. Samej walki jest jednak zdecydowanie za mało. Nie każdemu spodoba się muzealny wystrój, surowość, wzniosłość. Od Diuny bije chłód, jest też stosunkowo mało uczuć. Na próżno będzie szukać w filmie rozrywki. Wiele osób uważa Diunę za arcydzieło audio-wizualne, ale oczywiście nie brakuje też krytycznych głosów. Jedno jest pewne, podczas oglądania Diuny można zapomnieć o szarej rzeczywistości dnia codziennego. Ekranizacja kultowej powieści wręcz pochłania widza i jest on zdziwiony, gdy przed jego oczami nagle pojawią się napisy końcowe.

Diuna cały film

Diuna cały film na piątkę?

Jako że wszystkie poprzednie próby zekranizowania Diuny skończyły się niepowodzeniem, fani powieści byli bardzo sceptycznie nastawieni do filmu z 2021 roku. Nic dziwnego, bo trudno w jednej części oddać uniwersum Diuny. Trzeba jednak przyznać, że Denis Villeneuve podołał zadaniu, a widzowie z całego świata byli zachwyceni filmem. Trafił do ponad czterdziestu państw, zyski liczone są w milionach dolarów. Powstanie nawet kolejna część, dzięki czemu będzie można ponownie przenieść się do świata Diuny i śledzić losy ulubionych bohaterów. Scenografia robi wrażenie. Gigantyczne statki kosmiczne i rozmaite budowle znajdujące się na planetach nie pozostają bez komentarza. W przypadku efektów specjalnych również można mówić o zachowaniu wysokiego poziomu.

Nieco mniej przychylne opinie zebrały sceny walki, które mogłyby być lepsze. Choreografia i montaż zawiodły nawet w przypadku najlepszych wojowników, od których oczekiwano widowiskowych potyczek. Kolejnym problemem stają się niedokończone wątki, nierozbudowane historie bohaterów. Widzowie oczekiwali więcej informacji na temat zdrady rodu Atrydów, związku księcia Leto i Jessiki. Jest wiele niedomówień, szczególnie w kwestiach politycznych. Jeśli ktoś czytał Kroniki Diuny, to od razu wyłapie zmiany w chronologii wydarzeń i pominięcie ich istotnych okoliczności. Na siłę pojawiają się wątki rozrywkowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie od przeczytania książki, a dopiero po dokładnym poznaniu Diuny można przejść do porównania przeczytanej treści z tym, co zostało wyreżyserowane. Diuna 2021 zostawia widzów z wieloma pytaniami i liczą oni na to, że otrzymają na nie odpowiedzi w kolejnej części.

Diuna (2021)
Diuna (2021)
Diuna (2021)
Diuna (2021)
Diuna (2021)
Diuna (2021)
Diuna (2021)
Diuna (2021)
Diuna (2021)
Diuna (2021)
Original title Dune
IMDb Rating 8.2 361,178 votes
TMDb Rating 8 4,594 votes

Reżyser

Obsada

Timothée Chalamet isPaul Atreides
Paul Atreides
Rebecca Ferguson isLady Jessica Atreides
Lady Jessica Atreides
Oscar Isaac isDuke Leto Atreides
Duke Leto Atreides
Josh Brolin isGurney Halleck
Gurney Halleck
Stellan Skarsgård isBaron Vladimir Harkonnen
Baron Vladimir Harkonnen
Dave Bautista isBeast Rabban Harkonnen
Beast Rabban Harkonnen
Zendaya isChani
Chani
Chang Chen isDr. Wellington Yueh
Dr. Wellington Yueh
Udostępnienia0

Podobne tytuły

Faceci w Czerni (1997)
Flash Gordon (1980)
Przygody Aladyna (2019)
Królewna Śnieżka (2012)
Igrzyska Śmierci: Kosogłos Część 1 (2014)
Mumia (2017)
Świat Zwierząt (2018)
Hoshi o Ou Kodomo (2011)
Alita: Battle Angel (2019)
新世紀エヴァンゲリオン劇場版 THE END OF EVANGELION (1997)
Scooby-Doo! Klątwa potwora z głębin jeziora (2010)
After We Leave (2019)