Furioza (2021)

Furioza (2021)

Oct. 22, 2021
Twoja ocena: 0
6 1 ocen

Opis

O czym jest film Furioza (2021)?

Furioza to historia policjantki, która próbuje rozbić układ, w którym się wychowała. W filmie nie brakuje buchającego testosteronu, a głównym wątkiem jest życie Dzikiej – policjantki, która balansuje na granicy, jaką tworzy środowisko, z którego pochodzi, a praca i wartości, które zaprowadziły ją na drugą stronę barykady. Tą słuszną, jedyną – jak chciałoby się rzec, jednak z daleka od kumpli z dzieciństwa. W szarej, polskiej rzeczywistości, w której nie brakuje mafioskich porachunków, budek z kebabami i łysych, napakowanych gości.

Furioza – coś jak poemat o walce, coś jak polska, szara rzeczywistość…

Furioza – czyli szybkie samochody, łysi kibole i “ta uczciwa” policjantka, która stawia sprawę jasno: z nami albo przeciwko nam. Są też gangsterskie porachunki z morałem, które mają dowodzić, że film tak naprawdę porusza ważne tematy i skupia się na istotnych społecznie sprawach.

Już po pierwszych sekundach można przekonać się, że nie będzie to produkcja dla osób spokojnych. Zdecydowanie trzeba mieć silne nerwy by wytrwać do końca. O tym świadczą już pierwsze minuty filmu, kiedy to do wagonów wpada grupa osób awanturników i zaczyna bić pasażerów bez litości. Wśród nich jest tajemniczy facet w kapturze, którego gra Mateusz Banasiuk. Wyjątkowość tej postaci polega na tym, że on sam kiedyś znajdował się po tej samej stronie co zabijaki, ale obecnie, za sprawą dawnej sympatii i kumpeli w policji, którą gra Weronika Książkiewicz, przechodzi na “drugą stronę mocy”. W filmie nie brakuje też lokalnych mafiozo, w tym oczywiście lidera Furiozy, którego gra Wojciech Zieliński. To wszystko na tle tak charakterystycznym dla polskiego kina: z młodymi aktorami. Policjantkami, które stoją po jedynej, słusznej stronie, szybkimi furami, samochodami, gangsterami z tatuażami i w polskiej, szarej, nudnej rzeczywistości.

Sam scenariusz niczym specjalnym nie zaskakuje i można łatwo domyślić się jak potoczy się akcja. Film, który zagościł na ekranach 22 października 2021 roku jest określany jako polski dramat sensacyjny. W rzeczywistości to nic innego jak opowieść o półświatku kibiców, do którego wchodzi dawna kumpela, a obecnie policjantka – Dzika. Wchodzi by postawić twardy warunek: z nami lub przeciwko nam. A więc finalnie wszystko skupia się na wyborze między wartościami a lojalnością do kumpli, których porzucenie może słono kosztować. I nie chodzi tylko o pieniądze…

Furioza

Kolejny film o policji czy coś więcej?

Nie można nie wskazać, że filmy o policji, z policją i na temat policji w ostatnim czasie robią w Polsce furorę. To ukłon w stronę widzów, którzy szukają poematu o walce w słusznej sprawie, choć o wyższych wartościach trudno tu mówić. Nadal pozostajemy bowiem w szarej, polskiej rzeczywistości, w której od lat 90. minionego wieku oprócz ustroju nie zmieniło się aż tak wiele. Jednak sam film wydaje się swoistym ukłonem w stronę fanów produkcji rodem z Hollywood.  O bohaterach, którzy z ciemnej strony mocy przechodzą na tę właściwą. Taka może być Dzika, która, wychodząc z półświatka kiboli, działa już po drugiej stronie barykady, choć w pamięci ma nadal sporą część życia i dawnych kumpli.

“Furioza” to kolejny film, który pokazuje codzienną, twardą robotę policjantów. Czy taki temat może być popularny w Polsce? Tak, bo po czasach prl-owskiej władzy, gdy tego typu produkcje nie podobały się rządzącym. Widz wreszcie ma okazję zobaczyć pracę policji od drugiej strony. Dlatego w ostatnich latach w Polsce gatunek, który “wyróżnia się mundurem” wciąż jest popularny. I nie jest to bynajmniej efekt luki na rynku, bo przecież mieliśmy swojego porucznika Borewicza z serialu “07 zgłoś się“, którego popularność mimo upływu czasu nie słabnie. Ale w tego typu filmach nie było możliwości pokazania tej drugiej, słabszej strony policji, “dobrych i złych” policjantów. A tego widzom mogło brakować.

Jaki właściwie jest ten film?

Dlatego “Furioza”, choć przewidywalna od pierwszych minut, jednak może się podobać. Choć trudno mówić o przełomie w polskim kinie akcji czy w produkcjach poświęconych policjantom. Szczególnie po takich produkcjach jak “Przepraszam, czy tu biją?” w reżyserii Marka Piwowskiego. Nie można też nie wspomnieć o “Psach”, które weszły na rynek wówczas gdy Polacy zachłyśnięci już byli rodzącym się kapitalizmem. Jednak w tamtym okresie sama instytucja policji sprawiała wrażenie jakby wciąż, mimo zmian w społeczeństwie, stała na krawędzi. I tak właśnie przedstawiono to w “Psach”.

Furioza nie zaskakuje, ale nie można nie wspomnieć o dobrzej grze aktorskiej Weroniki Książkiewicz jako “Dzikiej” i Mateusza Damięckiego – w roli łysego, przypadkowanego gościa, który, jak się potem okazuje, odgrywa istotną rolę w całym filmie. Na uwagę zasługuje też fakt, że “Furioza” to po prostu opowieść o codziennej rzeczywistości, o kulturze kiboli, o policjantkach w Polsce, o dylematach, które ma każdy człowiek, ale niekoniecznie są one dowodem na słabość całej policji jako struktury.

Furioza 2021 cały film

Furioza cały film – bez fajerwerków, ale na poziomie.

Walka, niemożliwa do spełnienia miłość, zaciśnięte pięści, tragiczne wybory. Wybory, które nie przynoszą pozytywnych skutków i przestępcze życie, w którym nie ma miejsca na dylematy. Taka jest właśnie “Furioza”. Może nie zaskakuje, nie powala na kolana, ale pokazuje ile człowiek jest w stanie poświęcić dla zasad – twardych zasad. Pomijając poboczne wątki jest to opowieść o przyjaźni, lojalności, zemście i wyborach, które dotykają każdego – niezależnie od zawodu. Akcja, osadzona w świecie stadionowych chuliganów, momentami pędzi z prędkością światła. Fani skomplikowanych gier i wysublimowanych scenariuszów mogą się rozczarować. Jednak jeśli obniżymy nieco poprzeczkę, to “Furioza” to całkiem dobry film na wieczór w gronie znajomych.

Gdzie obejrzeć cały film Furioza online?

Zaraz po kinowej premierze Furiozy, widzowie z polski zaczęli zadawać sobie pytania, gdzie obejrzeć ten film. Większość z nich wyszukuje filmu w internecie, mając nadzieję, że znajdzie się na serwisach VOD. Niestety, ale najnowsza produkcja Cypriana T. Olenckiego nie jest aktualnie dostępna na Netflixie, HBO czy Zalukaj. Brak jej również na popularnym, polskim serwisie CDA. Jako Super-filmy.pl postanowiliśmy wyjść na przeciwko Waszym wymaganiom. Dzięki naszej stronie w mgnieniu oka sprawdzicie gdzie dostępny jest każdy film. Nasza wyszukiwarka przedstawi Wam tylko legalne źródła, które oferują filmy w najwyższej jakości. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia Furiozy i wydania własnej opinii o tej produkcji.

Furioza (2021)
Original title Furioza
TMDb Rating 6.5 3 votes
Udostępnienia1

Podobne tytuły

2067 (2020) film online
Sing (2016)
World War Z (2013)
Renegaci (2017)
Liga Sprawiedliwych: Wojna (2014)
Ghostbusters – Pogromcy duchów (2016)
Nakarmić kruki (1976)
ルパン三世 カリオストロの城 (1979)
Jego ostatnie życzenie (2020)
Arthur & Merlin: Knights of Camelot (2020)
Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra (2001)
Alita: Battle Angel (2019)