Jak pokochałam gangstera (2022)

Jak pokochałam gangstera (2022)

Jan. 05, 2022Poland179 Min.TV-MA
Twoja ocena: 0
1 1 ocen

Opis

Recenzja filmu Jak pokochałam gangstera (2022).

Trzygodzinny film “Jak pokochałam gangstera” jednym się podoba, dla innych będzie stratą czasu. Wzbudza mieszane uczucia, niektórych może wręcz przytłaczać mnogością wątków. Nie brakuje detali, ale wszystko to zdaje się być graniem na czas, wydłużaniem filmu na siłę. Taka rozciągnięta fabuła, poruszająca wiele wątków i spowalniająca coraz bardziej dynamika przyczyniły się do wielu negatywnych opinii na temat filmu “Jak pokochałam gangstera”. Początek jest bardzo ciekawy i ma duży potencjał, ale Maciej Kawulski nie wykorzystał go w pełni. Pomimo tego że film został oparty na faktach, to na próżno szukać w nim odpowiedzi na to, kim był kultowy gangster z Trójmiasta, czyli Nikodem Nikoś Skotarczak.

Jak pokochałam gangstera (2022)

 

Jak pokochałam gangstera cały film o losach legendarnego Nikosia

Założeniem twórcy filmu “Jak pokochałam gangstera” było przedstawienie historii Nikodema Skotarczaka, ale fabuła w żaden sposób nie stanowi biografii tego znanego gangstera. Filmem dokumentalnym również nie można go nazwać. Jest przedstawionych wiele perspektyw, ale rolę głównej narratorki przyjmuje filmowa Rita, w którą wciela się Krystyna Janda. Widzowie mogą jednak liczyć na różnorodność, bo wiele osób komentuje wydarzenia, spogląda w obiektyw kamery. Głównym bohaterem jest Nikoś, którego gra Tomasz Włosok. Świetnie sprawdził się w tej roli ze względu na wymiarowość i charyzmę. Na pochwałę zasługują też pozostali aktorzy, czyli Czarna, Kleks, Pershing i Silvio. Film można podzielić na dwie części, z czego ta druga jest już mocno chaotyczna. Wynika to w dużej mierze z pojawienia się kokainy. Uzależnienie wiąże się z wieloma konsekwencjami.

Nikoś już jako dziecko odznaczał się sprytem, próbował za wszelką cenę wyrwać się z wioski i związanej z tym biedy. Był zapatrzony w cinkciarzy i w końcu wstąpił w ich szeregi. Pomimo tego że główny bohater obraca się w szemranym towarzystwie, to jednak nie zostaje nim przesiąknięty. Nie popiera przemocy, jest osobą troszczącą się o innych, oczywiście dotyczy to osób bliskich jemu sercu. Nikoś nie jest w stanie oderwać się od kobiet, które stają się jego słabością. Lgną one do niego niczym ćmy do światła. Są skłonne zrobić wszystko, aby tylko móc być przy jego boku. Dla Nikosia każda kobieta jest niczym księżniczka i tak je traktuje, aż w końcu opuszcza każdą po kolei. Nie zmienia to jednak faktu, że ma duży harem, a za takie wygody trzeba płacić. Sposobem na zarobek staje się kradzież samochodów. Biznes kwitnie, auta są sprowadzane z Niemiec i sprzedawane na fałszywych papierach.

Co widz może zobaczyć w tym gangsterskim filmie?

Jako że w filmie “Jak pokochałam gangstera” wiele wątków jest zbędnych i przeciągniętych na siłę, to nie brakuje momentów, w których widz czuje po prostu znudzenie. Niektórzy narzekają na nudę już po obejrzeniu kilkunastu minut produkcji. W rolę narratorki wcieliła się głównie jedna z kobiet Nikosia. Irytujące może być to, że wiele rzeczy jest powolnych, bo postacie filmowe komentują bieżące wydarzenia, wyjaśniają jakieś niepotrzebne kwestie. Można powiedzieć, że w większości przypadków wygląda to bardzo żenująco. Film przedstawia tylko najlepsze urywki z życia Nikosia, jego biografia jest bogata, więc nawet te trzy godziny seansu nie wystarczyły do przedstawienia całej biografii gangstera. Zaczyna się od drobnych robót, następnie Nikoś zostaje aresztowany, potem wkracza na ścieżkę narkomana.

Wiele scen w filmie nie ma większego znaczenia, nie wnoszą niczego do fabuły. Mogłyby zostać wycięte, co wpłynęłoby na lepszy odbiór filmu, przede wszystkim skróciłoby go. Na obsadę filmu “Jak pokochałam gangstera” składa się wielu znanych i lubianych aktorów. Jest Janusz Chabior, Antek Królikowski, Eryk Lubos, Sebastian Fabijański. Aktorzy zadbali o to, aby jak najlepiej wcielić się w swoje postacie. Nikita grana przez Julię Wieniawę nie zachwyca, jest wręcz nijaka w porównaniu z pozostałymi postaciami. Zdecydowanie lepsze wrażenie robi Czarna, czyli Agnieszka Grochowska. Pomysł na narrację z punktu widzenia kobiet Nikosia jest ciekawym rozwiązaniem. Pojawia się oczywiście intryga, niestety prowadzona chaotycznie i wręcz płasko. Za wadę uznaje się też przesadną teatralność, która przeszkadza wielu widzom.

Jak pokochałam gangstera cały film

Jakie odczucia? Czy film “Jak pokochałam gangstera” jest wart trzygodzinnej uwagi?

“Jak pokochałam gangstera” jest filmem zdominowanym przez Nikosia granego przez Tomasza Włosoka. Za pojawienie się przestępczości w umyśle młodego Nikosia odpowiada jego ojciec, który bił swego syna. Wszystko to miało wpływ na rozwój złodziejskiej kariery przyszłego gangstera. Film można porównać do wywiadu, szukania odpowiedzi na nurtujące pytania. Początkowo wszystko wydaje się być sensowne, ale czasem się to zmienia, znika konsekwentność i spójność. Zastosowanie kilku narratorów wprowadza chaos, ale z łamania czwartej ściany nie ma zbyt wiele plusów. Można nawet powiedzieć, że niczego to nie wnosi do filmu. Kobiety Nikosia w postaci Lamparskiej, Wieniawy i Grochowskiej miały ogromny potencjał, który jednak nie został wykorzystany. Stanowiły one jedynie tło, a mogły ożywić fabułę.

Wiele osób zgodzi się z tym, że pierwsza odsłona filmu Kawulskiego była zdecydowanie lepiej przemyślana. Z kolei produkcji Jak pokochałam gangstera zarzuca się słaby scenariusz. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że Kawulski ma swój specyficzny styl odpowiadania, który jednym się podoba, a innych męczy, wręcz odrzuca. Nie zmienia to jednak faktu, że Jak pokochałam gangstera nie jest czymś, co zapada w pamięć. Samo oglądanie go może być przyjemne, ale nie dla każdego. Jeśli kogoś nie porwie fabuła, to będzie miał spore problemy z wytrwaniem do końca, bo trzy godziny to sporo czasu. Ciągłe zmiany tematu również nie działają na korzyść filmu, zarzuca się mu brak scenariuszowej precyzji, reżyserskiej dyscypliny.

 

Jak pokochałam gangstera (2022)
Jak pokochałam gangstera (2022)
Jak pokochałam gangstera (2022)
Jak pokochałam gangstera (2022)
Original title Jak pokochałam gangstera
IMDb Rating 6 1,971 votes
TMDb Rating 6.8 127 votes

Reżyser

Obsada

Udostępnienia0

Podobne tytuły

Raid (2011)
Blackfox (2019)
Tożsamość Bourne’a (2002)
Sicario 2: Soldado (2018)
1917 (2019)
21 Jump Street (2012)
Vico C: La vida del filósofo (2017)
Power (2020)
Jojo Rabbit (2019)
Dżentelmeni (2020)
Below Her Mouth (2017)
Baywatch. Słoneczny patrol (2017)