Żeby nie było śladów (2021)

Żeby nie było śladów (2021)

Sep. 24, 2021Polska160 Min.Not Rated
Twoja ocena: 0
7 1 ocen

Opis

O czym jest Żeby nie było śladów (2021)?

Akcja filmu Żeby nie było śladów toczy się w 1983 roku, w Polsce. Pomimo zawieszenia, w kraju nadal panuje stan wojenny, który chce zdusić opozycję. Świeżo upieczony maturzysta i syn opozycyjnej poetki – Grzegorz Przemyk,  zostaje zatrzymany i dotkliwie pobity przez patrol milicji. Przemyk umiera po dwóch dniach katorgi. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia i całego zdarzenia jest przyjaciel Grzegorza – Jurek Popiel (Tomasz Ziętek). Decyduje się na walkę o sprawiedliwość i pragnie złożyć zeznania, obciążające katów Przemyka.

Na wstępie, władza nie przykłada dużej uwagi do tego zdarzenia i pragnie jak najszybciej zamieść je pod dywan. Jednak po ujrzeniu ponad 20 tysięcy ludzi na pogrzebie Przemyka, sprawa nabiera wysokiego priorytetu. Aparat władzy decyduje się użyć wszelkich sił po to, aby zapobiec złożeniu zeznań przez Popiela.

Rozpoczyna się operacja “Junior”, nadzorowana przez samego Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, której celem jest powstrzymanie Jurka przed wyjawieniem prawdy, oraz zrzuceniem winy na sanitariuszy. Cała armia funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, zaczyna całodobową inwigilacje świadka oraz jego rodziny. Aparat władzy ponadto naciska media, aby do opinii publicznej trafiały tylko sfałszowane informacje. Matka Przemyka nie traci nadziei na sprawiedliwość, która musi dosięgnąć oprawców jej syna.

Gdzie obejrzeć cały film Żeby nie było śladów 2021?

Premiera całego filmu Żeby nie było śladów miała miejsce 24 września 2021 roku. Wtedy też produkcja pojawiła się w kinach. Film spotkał się z dość dobrym odbiorem, jednak raczej nie powinno to nikogo zdziwić. Jest to bowiem produkcja oparta na prawdziwych wydarzeniach. Stworzona na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza z 2016 roku, o tym samym tytule. Na uwadze jednak trzeba mieć, że są pewne różnice między filmem, a książką. Osoby bardziej zainteresowane tą sprawą, mogą śmiało zacząć od książki. Jest to bardzo dobre dzieło, które zostało nagrodzone Nagrodą Literacką “Nike”.

W sieci można przeczytać o słabej frekwencji na salach kinowych, podczas seansu Żeby nie było śladów. Głównym tego powodem może być długość filmu, który trwa prawie 3 godziny. Jest to wysoki wynik jak na dzisiejsze standardy. Może być to główny czynnik odpychający ludzi, którzy po prostu nie mają czasu na tak długi seans. Na samym początku widz doznaje szoku, zostają mu przedstawione mocne sceny, przez co film chce się oglądać dalej.

Na długość filmu w głównej mierze wpływa jego ogromna szczegółowość. Produkcja jest bardzo dokładna i drobiazgowo omawia każdy element i postać. Cały film z sukcesem utrzymuje widza przed ekranem, jednak dla niektórych może stać się zwyczajnie męczący.

żeby nie było śladów

Żeby nie było śladów cały film online.

Z uwagi na długość filmu, wielu potencjalnych widzów może zadać sobie pytanie czy Żeby nie było śladów da się obejrzeć online. Niestety, ale w tym momencie musimy wszystkich zasmucić, ponieważ aktualnie produkcja ta nie jest dostępna w żadnym serwisie VOD. Póki co nie ma żadnych pogłosek, jakoby film miał pojawić się na Netflixie, HBO czy CDA.

Problem pojawiania się polskich filmów na stronach VOD jest znany większości widzów. Bardzo często polskie produkcje kinowe pojawiają się w legalnych serwisach streamingowych po długim czasie od premiery. Sprawia to, że wiele osób po prostu o nich zapomina i nie cieszą się dużą popularnością po premierze. W przypadku “Żeby nie było śladów” raczej nie powinniśmy liczyć na CDA czy Zalukaj. Jednak miejmy nadzieję, że film wkrótce będzie się dało obejrzeć online.

żeby nie było śladów cały film

Czy warto obejrzeć Żeby nie było śladów?

Każdy Polak, niezależnie od wieku, powinien mieć świadomość jak ciężkie było życie w komunistycznej Polsce. Ciągłe opresje i inwigilacja aparatu władzy, wszechobecna bieda i ciągłe zapotrzebowanie na najzwyklejsze produkty. Film reżyserii Jana P. Matuszyńskiego bardzo pomaga w zrozumieniu pewnych kwestii, szczególnie tym, którzy nie żyli w tamtym okresie. Szczegółowo ukazuje działania komunistycznej władzy, oraz brutalne działania organów zależnych. Sprawę Grzegorza Przemyka powinien znać każdy młody Polak, aby mieć świadomość jak złe były czasy autorytarnej władzy w Polsce.

Bez wątpienia jest to bardzo dobry film. Świadczyć o tym może zgłoszenie go do nagrody Oscara, w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy , czy zdobycie nagrody Srebrnych Lwów na 46 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zebrał on też masę pozytywnych opinii od krytyków kina jak i od samych widzów. Świadczy to o tym, że po seansie nie powinniśmy wyjść niezadowoleni.

Cały film można porównać do jednej, wielkiej maszyny. Każda scena to jeden element, jedna śrubka budująca ową maszynę, która było upolitycznione śledztwo związane ze śmiercią Przemyka. Z jednej strony film jest po prostu za długi, natomiast z drugiej strony, każda scena w tym filmie ma czas, aby wybrzmieć i nie pozostaje niezauważona. Nie ma tu zastosowanych technik, które miałyby przyspieszyć film, uniknąć monotonii. Reżyser Matuszyński daje możliwość przeżycia każdej sceny, wsiąknąć w nią emocjonalnie. Po całym seansie, wychodzimy z kina rozumiejąc motywacje i przeżycia bohaterów.

Żeby nie było śladów jest zdecydowanie jednym z lepszych polskich filmów, które wyszły w 2021 roku. W serwisie Filmweb, zebrał prawie 10 tysięcy ocen.

Gra aktorska w filmie.

Reżyserowi Matuszyńskiemu udało się zaangażować do filmu wielu znanych, polskich aktorów. Tak więc gra aktorska pozostaje na bardzo wysokim poziomie i widz z przyjemnością na nią patrzy. Bardzo pozytywnie wypadają również dialogi między bohaterami, chłonie się je z przyjemnością. W filmie tym, rzecz jasna znajdzie się wiele intrygujących scen, które pobudzają emocje wśród oglądających. Uwagę należy również zwrócić na świetną pracę kamery. To w jaki sposób Matuszyński pracuje z kamerą powinno budzić podziw. Sceny są bardzo ładne i budują wspaniały klimat.

żeby nie było śladów online

Zwykły obywatel kontra stalowa ręka aparatu władzy.

Cały film Żeby nie było śladów nie opowiada o samej śmierci Grzegorza Przemyka. Sama jego postać jest na ekranie przez kilka minut. Film ma na celu ukazanie tego, jak ciężko żyło się najzwyklejszym, szarym ludziom, w komunistycznej Polsce. Kiedy to zatrzymanie z błahego powodu mogło doprowadzić do brutalnego katowania. W filmie tym przede wszystkim przedstawiony jest ciężka droga przyjaciela zamordowanego do ujawnienia prawdy i nadejścia sprawiedliwości.

Podsumowanie.

Żeby nie było śladów jest filmem zdecydowanie wartym obejrzenia. Świetni aktorzy, nienaganna praca kamery i ogromna szczegółowość sprawiają, że film jest przyjemny w odbiorze. Jednak najważniejsze jest to, co ten film nam przekazuje. Obnaża przed nami szczegóły działań autorytarnej władzy w Polsce, która niezwykle raniła obywateli. Jest on niejako przestrogą, aby nigdy więcej nie dopuścić do podobnych rządów.

 

Żeby nie było śladów (2021)
Żeby nie było śladów (2021)
Original title Żeby nie było śladów
IMDb Rating 7.2 609 votes
TMDb Rating 8.4 9 votes

Reżyser

Obsada

Sandra Korzeniak isBarbara Sadowska
Barbara Sadowska
Jacek Braciak isTadeusz Popiel
Tadeusz Popiel
Agnieszka Grochowska isGrażyna Popiel
Grażyna Popiel
Robert Więckiewicz isGenerał Kiszczak
Generał Kiszczak
Tomasz Kot isKowalczyk
Kowalczyk
Aleksandra Konieczna isProkurator Wiesława Bardon
Prokurator Wiesława Bardon
Sebastian Pawlak isSanitariusz Wysocki
Sanitariusz Wysocki
Andrzej Chyra isSekretarz Mirosław Milewski
Sekretarz Mirosław Milewski
Michał Żurawski isPułkownik Kmiecik
Pułkownik Kmiecik
Udostępnienia0

Podobne tytuły

Mała syrenka (2018)
1917 (2019)
신과함께-죄와 벌 (2017)
Siła modlitwy (2015)
Tata poszukiwany (2020)
Boże Ciało (2019)
Dom woskowych ciał (2005)
Backdraft 2 (2019)
Horyzont uczuć (2019)
Winni (2018)
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020)
Błękitna laguna: Przebudzenie (2012)